Nane Yağı Can Dostunuz İçin Tehlikeli! Peki , Güvenli Esansiyel Yağlar Hangileri?

Nane yağının, yaygın olarak görülen ev zararlılarını uzak tutmak için doğal bir ilaç olduğu düşünülür; ancak köpek yavrusu dostunuz için ciddi derecede toksik olabilir.

Nane yağı, insanların refahını destekleyen popüler ve çok yönlü bir esansiyel yağdır, ancak kediler ve köpekler için güvenli midir ?

Bir şeyin insanlar için faydalı olması durumunda evcil hayvanınız için de güvenli olması potansiyel olarak tehlikeli bir varsayımdır .

Bununla birlikte, dağınık esansiyel yağların bazı hayvanlar üzerindeki potansiyel zararlı etkisi hakkında daha fazla farkındalık yayıldıkça , nane bitkisinin konsantre ekstraktının köpekler için güvenli olup olmadığını ve eğer öyleyse, hangi miktarda olduğunu belirlemek önemlidir.

Difüzörü çalıştırmadan ve evinizi tazelemek için en sevdiğiniz çevre dostu esansiyel yağları bulmadan önce , gelin nane yağının köpekler için güvenli olup olmadığına bakalım.

Peki nane yağı köpekler için güvenli midir?

Evcil hayvan ebeveynleri olarak evlerimizin tüylü dostlarımız için güvenli olduğundan emin olmak için her seçeneği araştırmak istiyoruz. Araştırmalara göre nane yağı köpekler için zehirli olabilir .

Salya akması ve kusmadan ishale, nöbetlere ve karaciğer yetmezliğine kadar, esansiyel yağ formundaki nanenin köpeklerin güvenli bir şekilde tüketemeyeceği kadar konsantre olduğunu tavsiye ediliyor.

Benzer şekilde, esansiyel yağın havaya yayılması da köpek yavrusu için ciddi solunum sorunlarına neden olabilir. Esansiyel yağ buharı köpeğinizin kürküne bulaşırsa, bu durum köpeğiniz için çifte soruna neden olabilir; bu durumda kürkü tımarlayıp yalamak isteyebilir ve bu da GI sorunlarına neden olabilir.

Neredeyse mantığa aykırı bir şekilde, nanenin bazı türleri köpeğinizin karnına zarar verirken, diğer nane türleri köpeğin mide rahatsızlığının giderilmesine yardımcı olabilir. Mide ağrısını hafifletmek için köpeğinizin yemeğine taze veya kuru nane yaprakları eklemeden önce veterinerinize danışın.

Kuru yapraklar taze olanlardan bile daha etkilidir, bu nedenle güvenli bir miktar belirlemek için bir uzmana danışmak gerekir.

Nane köpekleri rahatlatır mı?

Nane yağı, bir insanın genel sağlık rejimine güçlü ve çok yönlü bir katkıdır ve Ulusal Tamamlayıcı ve Bütünleyici Sağlık Merkezi’ne göre, pek çok faydasından biri, stresi azaltma ve zihinsel işlevi iyileştirme yeteneğidir .

Bununla birlikte, nane yağının köpekler için ne kadar zararlı olduğuna bakılırsa, onları rahatlatmayacağını söylemek yanlış olmaz, bu nedenle yalnızca insan kullanımına bağlı kalmak en iyisidir.

Köpeklerin çevresinde hangi esansiyel yağların kullanılması güvenlidir?

Nane yağı köpekler için zehirli olmasına ve bundan kaçınılması gerekmesine rağmen, diğer esansiyel yağların evcil hayvanınızın sağlığına fayda sağlayıp sağlayamayacağını merak ediyor olabilirsiniz.

American Kennel Club’a (AKC) göre, bazı bütünsel veteriner hekimler esansiyel yağlar kullanıyor . Köpekler için en güvenli esansiyel yağların fikir birliğine varılmış bir listesi olmasa da Ulusal Biyoteknoloji Bilgi Merkezi’ndeki bir araştırma çalışmasına göre lavanta köpekler ve kediniz arasında favoridir .

AKC’ye göre, uçucu yağlar oldukça konsantre olduğundan, köpeğin cildine topikal uygulama güvensiz olabilir ve önceden var olan cilt durumunu kötüleştirebilir.

Esansiyel yağları seyreltmek , özellikle güçlü koku alma duyuları nedeniyle onları köpeğiniz ve kediniz için daha güvenli hale getirebilir. Seyreltilmiş lavanta esansiyel yağını köpeğinizin yatağının yakınına (veya ertelemek için en sevdiği noktaya) yerleştirmek onların rahatlamasına ve kaygılarını hafifletmesine yardımcı olabilir.

AKC’ye göre, esansiyel yağları bir köpeğin rutinine dahil etmenin en güvenli ve en sorumlu eylemi, önce bir veterinere danışmaktır.

Deneyimli bir veteriner, evcil hayvan ebeveynlerinin gücü ayarlamasına ve sağlık ve rahatlama rejiminde hangi esansiyel yağların kullanılacağını belirlemesine yardımcı olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x