Dünyanın en uzun satranç maratonu rekoru kırıldı: ‘Afrika’daki çocuklar için’

Nijeryalı satranç ustası Tunde Onakoya, hiç ara vermeden 58 saat boyunca satranç oynayarak, daha önce 56 saat olan ‘dünyanın en uzun satranç maratonu’ rekorunu kırdı. Onakoya, Afrika’daki çocukların eğitimi için 1 milyon dolar toplamayı hedefliyor.

The Guardian’ın aktardığına göre, 29 yaşındaki Onakoya, rekor denemesini, ABD’nin New York kentindeki Times Meydanı’nda yaptı. Onakoya, 20 Nisan Cumartesi günü erken saatlerde 58 saatle rekoru kırdı. Onakoya’dan önce rekor, 2018 yılında 56 saat, 9 dakika, 37 saniye boyunca ara vermeden satranç oynayan Norveçli Hallvard Haug Flatebø ve Sjur Ferkingstad’a aitti. Guinness Dünya Rekorları, Onakoya’nın rekor denemesi hakkında henüz açıklama yapmazken, sürecin birkaç hafta sürmesi bekleniyor.

İLK 20 SAATTE 22 BİN DOLAR BAĞIŞ TOPLANDI

2018 yılında ‘Kenar Mahallelerde Satranç Afrika’ (Chess in Slums Africa) isimli platformu kuran Onakoya, söz konusu rekor denemesinin ‘Afrika’da eğitime erişimi olmayan milyonlarca çocuğun hayalleri için olduğunu’ söyledi. Satranç şampiyonunun platformu, kıtadaki en az 1 milyon yoksul çocuğun eğitimine destek vermek istiyor.

Onakoya ve rakibinin her bir saat başlamadan önce beş dakikalık bir mola verme hakkı vardı. Onakoya, perşembe akşamı ilk 24 saatlik sürenin geride kalmasının ardından yaptığı açıklamada, “Enerjim şu anda yüzde 100 çünkü halkın beni burada müzikle destekliyor” demişti. Rekor denemesinin ilk 20 saatinde 22 bin dolar bağış toplandığı açıklanmıştı.

Satranç ustasının rekor denemesini destekleyen isimlerden Nijerya’nın eski devlet başkanı yardımcısı Yemi Osinbajo,X üzerinden yaptığı açıklamada, “Kendi güçlü kelimelerinizi hatırlayın: Küçük bir yerden çok büyük şeyler yapmak mümkündür” dedi.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x