CHP: Türkiye’nin esamesi okunmuyor, hiçbir bölgesel gelişmede Erdoğan’a başvuran yok

CHP Dış Politikadan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı İlhan Uzgel, İran’ın İsrail’e yönelik hava saldırılarını değerlendirdi.

Saldırının iç politik boyutuna vurgu yapan Uzgel, İsrail ve İran yönetimlerinin kendi ülkelerinde zayıfladığını belirterek, “Her iki yönetim de bu tür bir çatışmadan aslına bakarsanız fayda çalışıyor” dedi. Ankara’nın sessizliğine de dikkat çeken Uzgel, “‘Bölgede bizden habersiz bir şey olmaz’ deyip durdular bize. Bir sürü şey oluyor ve Türkiye’nin esamesi okunmuyor” dedi.

Birgün’e konuşan ve saldırının yaratacağı etkileri anlatan Uzgel, şunları ifade etti:

“Bir defa daha güvenlikçi yapıları güçlendiriyor. İsrail’de Netanyahu hükümetini sıkışmıştı ve İran da yine içeride sıkışmıştı. Ekonomik koşullar çok kötüydü. Seçimi halkın İran rejimine, İslami rejime yönelik rızasında büyük bir düşüş var. Bunu hatırlatmak gerekiyor. Şu anda içsel olarak zayıf bir ülke. O yüzden her iki yönetim de bu tür bir çatışmadan aslına bakarsanız fayda çalışıyor.

İçeride çok büyük Netanyahu karşıtı gösteriler vardı. Bu rehine ailelerinin gösterileriyle birleşti ve Netanyahu zordaydı. Batı dünyasında İsrail lehine hava çok değişti. Yani Biden da İsrail’den artık bu savaşı, yani Gazze’ye yönelik acımasız, insanlık dışı bombalamayı durdurmasını istiyordu. İngiltere keza öyle… İsrail’e silah satışı tartışılmaya başlandı. İspanya Başbakanı ki Sosyalist Enternasyonal’ın başkanı aynı zamanda. O da Filistin’i tanıyacaklarını ilan etti. Dolayısıyla hani bölgede İsrail’in konumu değişiyor.

“Netanyahu yönetimi İran üzerinden meşruiyet üretiyor. Gazze sorununun çözümünü zorlaştırıyor İran” değerlendirmesinde bulunan Uzgel, şunları kaydetti:

“İsrail bu saldırıya hiç karşılık vermeyebilir. Amerika buna itiraz ediyor açıktan en azından. Ya da sınırlı karşılık verebilir. Yani İran’ın vekillerini vurabilir. Üçüncüsü de kendisine yapılan saldırı tarzında bir karşılık verebilir. Yani drone fabrikalarını vurabilir. Böylelikle Batı’nın da hoşuna giden bir eylemde bulunabilir. İsrail’in elinde uzun menzilli füzeler olduğu tahmin ediliyor. Bunlarla İran’daki stratejik bazı noktalara sınırlı saldırı yapabilir.”

Saldırıya ilişkin Ankara’nın sessizliğine dikkat çeken Uzgel, şunları vurguladı:

“Tarihsel önemde bir olaydan söz ediyoruz. Türkiye’nin bu kadar sessiz kalması, bu kadar açıklama yapamadan hareketsiz kalmasını mümkün değil. Türkiye’nin barıştan yana tavır alması gerekiyordu. İnsandan, adaletten yana tavır alması gerekiyordu. ‘Bölgede bizden habersiz bir şey olmaz’ deyip durdular bize. Bir sürü şey oluyor ve Türkiye’nin esamesi okunmuyor. Hiçbir bölgesel gelişmede Erdoğan’a başvuran yok. Erdoğan’a ne düşünüyorsun diye soran yok. Türkiye yapıcı rol oynayacak araçlara sahip. Aynı anda hem NATO üyesi hem de İslam İşbirliği Teşkilatı üyesi. Bize çok yakın coğrafyada gerçekleşiyor bunlar. Türkiye barıştan yana, sorunların çözümünden yana girişimci olmalı. Atak olmalı, iddialı olmalı.”

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x